Nowe trasy biegowe w Bieszczadach!

Pasjonaci biegania po Bieszczadach mogą już się cieszyć ponad stuczterdziestoma kilometrami tras biegowych. Ścieżki zostały wyznakowane przez Fundację Bieg Rzeźnika w ramach projektu “Bieszczadzkie Trasy Biegowe na pograniczu polsko-słowackim” i poprowadzą śladami najpopularniejszych bieszczadzkich biegów: Biegu Rzeźnika, Rzeźniczka, Maratonu Bieszczadzkiego oraz Dychy na Jeleni Skok.

Latem tego roku łącznie wytyczyliśmy i oznakowaliśmy w terenie 141 km ścieżek biegowych łączących istniejące szlaki, ścieżki i dukty leśne w gminie Cisna oraz na szlaku granicznym na odcinku od Balnicy do Rabiej Skały.

Zobacz nowe trasy biegowe w Bieszczadach >>

.

Na całość składają się cztery trasy. Trzy z nich ze wspólnym startem i metą w Cisnej. Na start trasy zielonej można dojechać Bieszczadzką Kolejką Leśną z Majdanu. Poziom trudności tras jest taki jak poziom trudności pozostałych bieszczadzkich szlaków: zdarzają się dość ostre podejścia/zejścia, ale generalnie są to ścieżki dostępne dla każdego.

 

Trasy zostały oznaczone barwami:

  • niebieską - trasa 11,5 km, pętla Cisna-Cisna, Bieg na Jeleni Skok,
  • zieloną - trasa 27,5 km, Balnica-Cisna, Rzeźniczek w swojej pierwotnej wersji,
  • pomarańczową - trasa 49,5 km, pętla Cisna-Cisna, fragment trasy Biegu Rzeźnika,
  • czarną - trasa 52,5 km, pętla Cisna-Cisna, trasa ultraMaratonu Bieszczadzkiego.

Przebieg ścieżek został oznaczony spójnymi dedykowanymi znakami.

W Cisnej, Balnicy, i Przełęczy nad Roztokami dodatkowo ustawiono tablice informacyjne z planem tras. Kody QR odnoszące się do pliku GPX umożliwiają ściągnięcie trasy na urządzenia mobilne.

  • Wierzymy, że poprowadzenie ścieżek trasami najpopularniejszych bieszczadzkich biegów: Biegu Rzeźnika, Rzeźniczka, Dychy na Jeleni Skok oraz Ultramaratonu Bieszczadzkiego spowoduje, że biegacze będą się na nich przygotowywać do udziału w bieszczadzkich imprezach biegowych, przyjeżdżać na obozy sportowe, podejmować własne wyzwania pokonania tych tras. Liczymy na to, że z wytyczonych pętli skorzystają także piesi turyści, a szlaki te na stałe wpiszą się w program bieszczadzkich wędrówek.

 

Obok popularyzacji najciekawszych tras biegowych i umożliwienia korzystania z nich nie tylko w trakcie naszych imprez, celem naszego projektu jest popularyzacja przyrodniczego i kulturowego potencjału pogranicza polsko-słowackiego oraz wyciągnięcie biegaczy-turystów na szlaki, które w sporej części leżą poza najbardziej uczęszczanymi i popularnymi destynacjami.

Do dyspozycji biegaczy będzie także strona internetowa www.biegamwbieszczadach.pl, na której znajdą się mapy z oznakowanymi trasami, pliki GPX, opisy szlaków oraz najciekawsze informacje dotyczące historii, dziedzictwa kulturowego oraz przyrody.

www.biegamwbieszczadach.pl

 

Projekt realizowany jest wspólnie ze słowackim partnerem, Obec Ulič, i w przyszłości zamierzamy rozszerzyć go na słowackie Bieszczady. Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 - 2020.

 

SPONSORZY:

lenkomarmamilleniumsqueezysqueezy

PARTNERZY:

garmingarmingarminliga biegow gorskichskalnykrainawilkaextreme

PATRONI MEDIALNI:

biegigorskietvp rzeszowtvp rzeszowoutdoormagazyngorydlaciebiewbieszczady